| mercedesamggt a întrebat:

Pot inscrie un chrisler 300c ca autoutilitara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt amator de masini si habar n-am cum arata Dodge Nitro.
Ca sa afli sigur poti intreba la RAR, acolo trebuie sa faci omologarea si ITP.
Conform definitiei autoutilitara trebuie sa se incadreze, cel putin, la categoria N1, citez:
"3.autoutilitară (autovehicul transport marfă) – autovehicul din categoria N1, N2 sau N3, cu cel puţin 4 roţi şi o viteză maximă
constructivă mai mare de 25 km/h, conceput şi construit pentru transportul de marfuri şi care poate tracta o remorcă."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum s-o inscrii ca autoutilitara, cand masina este doar un autoturism, neavand principala destinatie de a transporta marfuri.

| mercedesamggt explică (pentru Ioandelasal):

Dar un dodge nitro il pot inscrie ca autoutilitara? iti dau funda daca imi zici!

| Ioandelasal a răspuns (pentru mercedesamggt):

Nu sunt amator de masini si habar n-am cum arata Dodge Nitro.
Ca sa afli sigur poti intreba la RAR, acolo trebuie sa faci omologarea si ITP.
Conform definitiei autoutilitara trebuie sa se incadreze, cel putin, la categoria N1, citez:
"3.autoutilitară (autovehicul transport marfă) – autovehicul din categoria N1, N2 sau N3, cu cel puţin 4 roţi şi o viteză maximă
constructivă mai mare de 25 km/h, conceput şi construit pentru transportul de marfuri şi care poate tracta o remorcă."