| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa imi cromez partile metalice de la motor (chopper0 eu singur? Cums e face cromarea?

Răspuns Câştigător
| lucianghio a răspuns:

Exista un spray cu vopsea metalizata, costa cam 20 - 30 lei si il poti gasi pe calea Grivitei, este un magazin cu vopseluri si materiale de pictura.Cu flaconul vei primi si instructiuni detailate.Am si eu un chopper si l-am "aranjat" singur...detalii la lucianghio@yahoo.com. Bafta! Lucian

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Daca apelezi la un centru de acoperiri galvanice.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cromarea se face prin electroliza, dar din cate stiu eu se face si cu ajutorul cianurei pe care nu cred ca o poti gasi - sau... cine stie?!

| MihaiA a răspuns:

Nu, nu ai cum sa faci chestia asta singur.Stiam ceva de niste cazane mari in care se baga partile. da nu stiu sa-ti spun foarte exact. Cert e ca nu poti tu.

| MihaiA a răspuns:

Asa cum zice bula big grin. stiam eu ceva

Bula
| Bula a răspuns:

Cromarea se face prin electroliza.
Daca ai dispozitivele si materialele necesare, poti:
- bazin cu electrozi
- solutie apoasa de oxid de crom 10-20%
- sursa de curent constant, reglabil, de 2, 65 V
- bazin pentru pasivizare
- solutie de cianura pentru pasivizare
- bazin cu apa curgatoare pentru spalare
- camera de uscare rapida
- echipament de protectie: gluga+ochelari+haina+manusi+cizme destnate scopului...
Daca le ai toate aceste, poti si tu sa cromezi.
Cum? Trebuie invatat...

| mircea a răspuns:

Numai daca esti motocicleta si iti doresti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu astept raspunsu la intrebearea asta, eu vreau sa imi cromez caloriferul si nu glumesc happy.

| DetaliiCaDalii a răspuns:

Www.cromorom.ro in caz ca nu ai gasit pana acum;)