| Extazy324 a întrebat:

Pot să înmatriculez în România o masina cu volan pe dreapta? Vreau sa aduc din USA o Toyota Mark 2 din 1997. Dacă mai aștep câțiva ani ca să o trec ca vehicul istoric? Exista vreo soluție? mulțumesc

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te complici, oricum nu este ieftin sa aduci o masina din SUA, iti inteleg insa pasiunea, iar cu volanul pe dreapta si eu stiam ca nu se mai pot inmatricula, acum ca doar cele din UK sau nu, habar nu am
Am vazut zilele astea un bmw la mine in oras cu nr. de UK si volan pe stanga, tipul si-a facut conversie laughing
Se gasesc masini rare japoneze si pe la noi, bine nu editii care s-au facut doar pentru JAPAN precum Nissan "SKYLINE" laughing
Sunt fost posesor de Nissan GT-R "Godzilla", inteleg pasiunea

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se mai pot inmatricula in Romania

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masinile istorice cu volan pe dreapta se pot inmatricula fara probleme

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să aduci din SUA o mașină cu volan pe dreapta? Dar știu că a fost plimbată ceva mașina aia, având în vedere că în SUA volanul este pe stânga.

Și nu, mașinile cu volan pe dreapta nu se mai pot înmatricula în România de la 1 ianuarie 2021.

| Extazy324 explică (pentru johnnny123):

Are decât 75k km. S-au făcut decât variante de Japonia, foarte puține cu volan pe stânga. mulțumesc pentru răspuns, am avut și eu o speranță