| Klawdyu13 a întrebat:

Pot scoate nr rosii daca am buletin expirat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cand a expirat valabilitatea CI. Daca a expirat dupa inceperea starii de urgenta (15 martie) atunci poti efectua inmatricularea provizorie, s-a prelungit valabilitatea cu inca 90 de zile de la incetarea starii de alerta.

| mgtow a răspuns:

Nu recomand sa faci asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Datorita COVID, actele care expirau in timpul pandemiei au valabilitatea prelungita, nu stiu cat, dar cred ca vei putea.
Cauta niste informatii oficiale, legate de evidenta populatiei - eliberare carti de identitate.

| Sofer a răspuns:

Poți încerca. Te duci cu actele necesare sa vezi dacă se poate. Dar recomandarea mea ar fi sa îți reinoiesti buletinul în caz ca nu accepta ca e expirat.

| SebySeLL a răspuns:

Nu știu sincer, dar trebuie să-ti reînoiești buletinul urgent.
Sunt slabe șanse să faci asa ceva fara buletin, nu cred că poți!