| tonyc7 a întrebat:

Poti face cu o bicicleta electrica ceea ce poti face si cu o motocicleta? Adica sa mergi cu ea pe distante mari, de peste 50 de km (chiar daca nu poate prinde aceeasi viteza precum motocicleta)? De exemplu, te poti duce cu bicicleta electrica tocmai pana la mare, plecand din Bucuresti?

15 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cu unele modele se poate; dar costă foarte mult. În plus, nu prea ai voie cu bicicleta pe drumurile naționale prin afara localităților.

| tonyc7 explică (pentru mihai69):

Pai si un cetatean mai amarat de la sat care are doar bicicleta (nu si masina) cum face sa se deplaseze in alta localitate daca satul lui de localitatea unde vrea sa ajunga e unit doar de un drum national?
Si sunt multe astfel de cazuri de oameni...

| mihai69 a răspuns (pentru tonyc7):

Cică sunt trenuri. Și curse de transport auto în comun. E drept, nu sunt prea confortabile și adesea nici sigure, dar crezi că o bicicletă pe drum național / european pe unde se „sare" ușor peste 120 km/h de către mulți șoferi e mai sigură?!?
Mai e varianta unui scuter / triciclu electric. Îl înscrii la primărie și cu ăla poți circula.

| tonyc7 explică (pentru mihai69):

Pentru oleaca de distanta de 3-4 km maxim cat e intre doua localitati se chinuie bietul om sa astepte la transport in comun?

| mihai69 a răspuns (pentru tonyc7):

La 3-4 km poate să meargă și pe jos; ajunge uneori mai repede decât cu transportul în comun.

| tonyc7 explică (pentru mihai69):

Pe jos, pe unde? Pe drumul national?

| mihai69 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu, pe acostament, pe partea opusă a sensului lor de mers, a.î. să se poată feri de mașini dacă acestea nu respectă distanța de siguranță.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ai de unde să-ți încarci bateria de vreo 10 ori pe drum, poți să ajungi și la mare într-un final...

| tonyc7 explică (pentru johnnny123):

Pai si de unde mi-o incarc? Sau cum se incarca bateria?

| johnnny123 a răspuns (pentru tonyc7):

Păi mă întrebi pe mine de unde s-o încarci? Tu ești ăla care vrea să meargă cu bicicleta electrică până la mare.

Eu ți-am spus doar că pentru a parcurge 300 km cu un vehicul care are autonomie de 30 km, atunci matematic vorbind va trebui să încarci acel vehicul de cel puțin 10 ori.

Organizarea călătoriei te privește pe tine, nu pe mine.

| Brizbriz a răspuns:

Da... DAR
la o masina electrica jumatate din pret e bateria

la fel la o trotineta electrica, trebuie una cu atonomie foarte mare, deci pretul o sa sara in ultima rautate
de asemenea o sa sara in sus si greutatea trotinetei
IN PLUS o sa sara in sus si viteza trotinetei, care pare un lucru bun, dar nu e, pe o trotineta cu greutate mare, e foarte naspa sa iti mentii echilibru la viteze mici, iar la viteze mari, o trotineta face de ras o motocicleta, cand vine vorba de probabilitatea SERIOS RIDICATA DE ACCIDENT

| tonyc7 explică (pentru Brizbriz):

Ce inseamna autonomie la o bicicleta electrica?

| Brizbriz a răspuns (pentru tonyc7):

Un raport intre:
1. puterea motorului
2. cat de bun/eficient e design-ul
3. capacitatea bateriei
4. cat de tare mergi

eu la trotineta mea in modul sport am mers 34 de km
in modul normal am sarit de 40km
daca as merge numai eco, ar putea ajunge (in teorie) si la 60km, dar, 14km/h... YUCK big grin

| trophin a răspuns:

Da. Alți fac înconjurul lumii cu bicicleta electrica.

| trophin a răspuns:

Sau încearcă pedalare, e mai sănătos happy