| Superior a întrebat:

1.De la ce varste se poate lua o motocicleta? De la 16 ani se poate?
2.E periculos?
3.Trebuie sa stii sa mergi pe bicicleta ca sa poti conduce motocicleta.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La subcategoriile AM, A1 şi B1, care trebuie să aibă vârsta minimă de 16 ani împliniţi.
Asta presupune ca ai dreptul sa conduci: SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;
SUBCATEGORIA:
AM - MOPEDE
Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric.
2.Este periculos in masura in care n-ai eclibru, nu ai echipamentul necesar, nu cunosti legile si te vanti sa conduci cu viteza mai mare decat este bine la experienta respectiva.
3. E un avantaj ca stii sa mergi pe bicicleta dar nu este obligatoriu.

| Skippy223 a răspuns:

1) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;

2) Periculos? Sa spunem ca da. Dar la viteze mici nu. Daca esti atent la drum, si atent la ceilalti (conducerea preventiva), o sa vi in regula. Si sa nu uitam de echipament adecvat: casca (manusi, geaca si pantaloni - de preferat)

3) Este de preferat, poate chiar necesar, sa stii sa mergi pe bicicleta inainte. Tu cand esti pe motocicleta, trebuie sa fi cu ochii peste tot pe drum, si sa nu ai probleme cu stabilitatea. Nu poti sa fi cu mintea in zece locuri in acelasi timp.
Invata sa mergi pe bicicleta inainte, in cateva zile ai invatat, si gata.