| Lorenyk a întrebat:

Poti face scoala de soferi daca ai o problema cu inima, din nastere (malformatie congenitala cardiaca) si ai fost operat de 2 ori, dar acum starea de sanatate e foarte buna? Am auzit ca trebuie un certificat medical pentru a putea face scoala de soferi... Dati-mi si mie mai multe amanunte, va rog, ca nu stiu foarte bine cum stau lucrurile.

7 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Nu are nici o legatura boala ta cu soferia. Atata timp cat este supravegheata. Eu am un prieten care este instructor auto are omul scoala de soferi conduce camionul de la scoala si autobuzul unde lucreaza el si a fost operat de 2-3 ori tot la inima deci nu are nici o treaba. La boli interne o sa te examineze mai amanuntit si atat. Bafta la scoala.

mlm
| mlm a răspuns:

Da este adevarat persoanele care sint luate in vedere cu stfel de boli cronice trebuie sa sustina un examen medical mai amanuntit, in baza acelui examen ti se va spune daca esti apt pentru a face scoala de soferi.

| kathessa a răspuns:

In principiu cind dai examen trebuie sa mergi sa ti se completeze si un certificat medical. Acum eu nu stiu cit de departe merg ei cu verificarea starii de sanatate. Nu cred ca e ok, dar sanatatea mintala e si mai importanta. Eu as vrea sa se faca pe bune examenele psihologice, nu asa cum se fac. Sint o multime de frustrati si maniaci in trafic.

| alexdop21 a răspuns:

Nu am nici o boala a inimii deci nu imi fac probleme! Dar atat timp cat treci testul medical pentru a continua scoala de soferi e ok!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma sincer sa iti zic, nu stiu de ce atatea analize si alte tampenii pentru scoala de soferi.
In Italia singura analiza pe care o faci sunt ochii.In rest nimic...Nu plamani, inima, sange, ultimul act de studii...

| marsy a răspuns:

Da. trebuie certitficat medical. auz, vaz, drag in singe, etc. dar inima nu are nici o legatura cu asta!

| Ciprian271 a răspuns:

Normal. Daca te simti excelent nu are nici o legatura cu cat in urma ai avut bolii, dar din pacate da ai nevoie de un act prin care sa spui boliile pe care le-ai avut semnaturi etc. Nu ca mie mi s-a intamplat vreodata. Doar am 13 ani si 4 luni 10 zile 1 ora si 45 minute.Mult noroc in ce mai faci si sper sa-ti ei carnetul repede. da? BINE PAAAAA!