| sorinteres a întrebat:

Primarul romei a propus o lege pentru europa prin care de la varsta de 16 ani putem conduce smart fortwo sau fiat 500. Cand va fi aprobata aceasta lege? Sau a fost? Sau va fi macar aprobata de Romania? Spunati-mi tot ce stiti va rog

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu. In Romania exista un proiect de lege ca nici o masina mai puternica de 15 kw sa nu mai poata fi condusa pana la 21 de ani, dar cele de 15 kw sa poata fi conduse de la 17 ani in loc de 18 deci in nici un caz Smart sau Fiat nu vor putea fi conduse vreo data de la 16 ani! Deocamdata in 2013 se va introduce un nou cod referitor la categoria A si subcategoriile acestora la B ramane totul identic pana in 2015 cel putin!