| Nils92 a întrebat:

Pt deținătorii care au sau care nu au audi q5 2.0, quattro, Stronic 177 Cp, an 2013, ce părere aveți, merită să achiziționez o astfel de mașină și as vrea să știu ce probleme ați întâmpinat și cam ce preturi sunt pentru întreținerea acestei mașini ca să știu informativ la ce buget să mă aștept după ce o achiziționez.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Masinile au probleme, in functie de ce cazan cumperi laughing Deci totul e dupa noroc, sau daca esti priceput, atunci poti cumpara o masina buna si sa nu ai probleme cu ea.
Intretinerea unei masini este la fel ca la oricare alta masina.Nu incurca intretinerea cu reparatia.Intretinerea se refera la schimbat ulei, filtre, frine, ambreaj cand vine timpul, chestii de astea care se fac la orice alta masina.

Sa stii ce buget sa ai laughing in primul rind verifici masina dupa ce cumperi, sau inainte, bineinteles nu te uiti sa aiba placute de f rina noi laughing dar daca le are noi este f bine, ori uzate la jumate,
. Acasa schimbi uleiul, pui filtru nou, filtru de aer nou, cum am spus ce se pune la orice alta masina.

Intretinerea unei masini nu necesita bani alocati lunar. Exemplu schimbi uleiul la 10 mii de km da? Ei nu faci 10 mii km in fiecare luna, ii faci intr-un an sau poate mai mult, depinde cit de mult conduci.
Filtru la fel, atit de ulei, awer cit si cabina, se schimba la citiva ani, unele din ele.
Frinea-placutele de frina si discurile, le schimbi la fel la citiva ani, cauciucuri la fel.

Dupa cum vezi, ai putea cumpara o masina si sa nu faci absolut nimic la ea daca au fost schimbate recent.

Acum daca te duci ca pomu sa cumperi masina, ma refer fara sa cunosti, atunci poti nimeri una sati manince zilele cum ai ajuns acasa, poate sa cada piesele una dupa alta.

Orice scenariu este posibil in functie de ce masina cumperi.In cazul in care cumperi una noua, atunci sigur si garantat nu ai probleme.

Preturile la intretinere tine de ce piese folosesti, ce uleiuri, ce filtre ca si brand, cauciucuri la fel, deci nu-i nimic batut in cuie.