| AnonimDedicat a întrebat:

Puteti sa imi explicati cum vine cu declararea la politie a accidentelor? Sa zicem ca intru intr-un stalp cu masina, trebuie declarat accidentul din cate am inteles, dar daca o zgarii putin de un perete sau ceva, sau sare o piatra mai mare si se indoaie tabla de la masina, trebuie si astea "accidentele mai mici" declarate? Sau se declara doar pagubele mari?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic orice reparație in urma unui accident are nevoie de o autorizație de reparație pe care o obții de la poliție. Teoretic. Practic o mica urmă pe ici pe colo nu e mare scofala de reparat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic se declara si zgarieturile. Depinde de natura evenimentului. Daca iti rupi oglinda in peretele casei tale, nu mai stai sa dai declaratii, e ok sa-ti pui singur alta oglinda si gata.
La fel si daca spargi un geam.
Dar atunci cand derapezi pe drum si ajungi in boscheti cu masina, daunele fiind zgarieturi si cateva indoituri mici, trebuie sa declari accidentul.
Cu atat mai mult cand lovesti un stalp, gard sau alt autoturism, pentru ca toate astea au proprietari. Chiar si bunurile publice au proprietari, si trebuie platite.
Iar ideea declararii tuturor accidentelor este de a controla reparatia autoturismelor avariate, pentru a depista mai usor masinile care de exemplu au lovit un pieton si au fugit. Service-urile le refuza daca nu au autorizatie de reparatie, iar sansele de a fi identificata masina sunt mult mai mari decat daca s-ar repara masinile ca pe pantofi, fara nici o declaratie.