| afrodita3333 a întrebat:

Am lovit masina de un fier la benzinarie(la usi pe partea drepta, tabla putin indoita si zgariata) ce trebuie sa fac? Trebuie declarat la politie avand in vedere ca nu este implicata o alta masina?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a o repara ai nevoie de dovada de la politie, asa ca trebuie sa te duci sa o obtii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie declarat accidentul, in maxim 48 de ore, daca nu gresesc. Asa se procedeaza la accidentele fara victime.
Daca totusi sunt doar niste zgarieturi usoare, trec neobservate, si s-ar putea sa accepte service-urile sa o repare "la incredere". In unele cazuri, chiar politistii te sfatuiesc sa nu declari avaria, daca e neinsemnata.

| SasNetRomania a răspuns:

Am avut pragul bagat inauntru si usa putin indoita am mers cu ea 3 ani de zile asawinking nu am declarat nimic, nu m-a oprit nimeni, am mers la service dupa 3 ani am facut-o. Acum depinde de noroc, teoretic si legal este sa mergi la politie insa daca e o culoare mai inchisa si nu se vede, nu e neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai stricat alt ceva in afara de masina nu trebuie declarat la politie si daca ai stricat alt ceva mai bine vorbesti la benzinarie nu te duci direct la politie.

| afrodita3333 explică (pentru anonim_4396):

Doar masina, fierul nu are nimic laughing.Nu imi trebuie dovada de la politie pentru reparatie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru afrodita3333):

Daca ai lovit doar masina asta e nu ai ce face, te duci si o repari.Nu trebuie sa te duci la politie. Daca ai fi lovit masina in propria curte te duceai la politie? Nu, asa ca nu trebuie nici o dovada.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa nu mai dam sfaturi daca nu stim despre ce vorbim.

A busit masina este obligat sa obtina autorizatie de reparatie, fie ca e de la politie sau de la asigurator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca habar n-ai, mai bine te abtii. Detin un atelier de tinichigerie-vopsitorie, si refuz o multime de clienti, pentru ca n-au autorizatie de reparatie.
Nici n-ai idee de cate ori vine politia rutiera la mine, sa verifice daca am masini avariate la reparat, din accidente nedeclarate.