| rastamanroby a întrebat:

RALLY...As avea o intrebare. La rally de ce pusca motorul la masini? Ce modificari trebuie aduse motorului?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Cand face acel zgomot tip pusca pe teava de esapament iese o flacara de foc si se datoreaza din cauza turbocompresorului care isi face treaba cand masina e accelerata apoi la franare elibereaza rezidurile sub forma de flacara de foc (mai ales raliurile folosesc un tub de nitrogen).

4 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

Din cate stiu eu sunt supra alimentate masinile de raliu. Si folosesc si un carburant cu o cifra octanica mai mare... De chestiile astea stiu sigur dar cred ca mai sunt si alte modificari...

| rastamanroby explică:

Este legal sa pui asa ceva pe o masina de oras nu de rally?
Trebuie ceva acte in plus?

| mgtow a răspuns (pentru rastamanroby):

Nu e legal deoarece in Romania sunt restrictii de viteza si nu poti merge ca un nebun pe drum.

| rastamanroby explică:

Este legala aceasta modificare a masinii de oras nu neaparat de rally? Trebuie ceva acte in plus?