| liviu_9342 a întrebat:

Refuzul inmatriculari auto, Cum pot sa o radiez? am doar cartea de identitate si contractul de vanzare cumparare. Nu am notat pe talon instrainat catre noul proprietar. Astept sugestii ce pot face impotriva acestuia?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inteleg ca noul proprietar refuza transcrierea. In acest caz eu i-as da un termen de gandire de cateva zile, dupa care as incepe demersurile pentru radierea la cerere.
Iata cum poti sa faci: dai o declaratie la notar ca ai pierdut talonul si placutele de inmatriculare, dupa care mergi la Politie si soliciti radierea (vei primi de acolo un formular tipizat, unde la motivele radierii vei bifa "la cerere"). Politia iti va elibera un certificat de radiere si va stampila CIV-ul la rubrica "radieri". Cu aceste documente mergi apoi la finante si soliciti radierea si de acolo. Mai departe durerea va cadea pe capul cumparatorului.
Si pentru ca setul sa fie complet, eu l-as notifica apoi in scris pe cumparator (prin posta cu confirmare de primire) ca masina cu seria de sasiu XXX este radiata, deci punerea ei in circulatie constituie infractiune. Totodata l-as informa si ca imi datoreaza suma de X RON, reprezentand cheltuielile ocazionate de radiere, cu precizarea ca CIV-ul ii va fi inmanat imediat ce aceasta datorie va fi achitata.

regis
| regis a răspuns:

Scrie cumva in contract ca i-ai dat si numerele si talonul? Sunt sigur ca nu. Deci la Politie in Bihor poti sa le dai pierdute, dupa care nu are decat sa te cheme in instanta. Dar nu o va face, pentru ca pierdute sunt si daca le-ai uitat in portbagajul masinii atunci cand ai predat-o proprietaruluiwinking (va fi cuvantul tau impotriva cuvantului cumparatorului).
Dar ca sa fii tu linistit, poti face si altfel. Declari la notar ca ai pierdut numerele si talonul, dupa care mergi cu declaratia, cu contractul de vanzare cumparare si cu CIV-ul la politie si soliciti radierea masinii pentru schimbarea proprietarului. La finante nu vei avea nicio problema, de aici vei primi o fisa de inmatriculare pe care trebuie sa o semnezi numai tu.
Si inca ceva: indiferent de motivul radierii, cumparatorul nu va ajunge sa vada declaratiile date de tine in fata notarului, deci chiar nu ai de ce sa iti faci griji. Singurele documente pe care tu i le vei inmana vor fi CIV-ul, certificatul de radiere si fisa de inmatriculare, iar in acestea nu se mentioneaza nicaieri pierderea talonului sau a placutelor.

| adryano_3550 a răspuns:

Declari pierdut talonu si trebuie so radieze nau cum sa te refuze. e inmatriculata in ro masina

| liviu_9342 explică:

Nu pot declara actele masini si numerele pierdute cata vreme el are contractul de mana, in care se precizeaza ca eu i-am vandut masina. Masina ii inmatriculata pe judetul BH si am vandut-o la un cetatean din judetul Salaj.