| Petru1123 a întrebat:

Salut, am cumparat o masina acum cateva zile, mai exact prin 15 ianuarie, atunci a fost facut contractul de vanzare-cumparare. Eu nu am transcris masina pana acum si as vrea sa o vand mai departe cuiva, cum procedez in cazul acesta? In talon, vechiul proprietar a scris instrainat catre mine. Daca eu nu transcriu masina pana pe 15 ianuarie si o vand sa zicem in 17 ianuarie, noul proprietar mai are 30 de zile sa o transcrie pe el?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

DonnaAlba, iar intri in domenii in care esti profana.
Actul de dobandire a proprietatii asupra unei masini il reprezinta factura sau contractul, in functie de vanzator. Cumparatorul poate instraina masina in urmatoarea secunda dupa semnarea contractului de vanzare cumparare, transcrierea e cu totul altceva. Chiar si o masina neinmatriculata isi poate schimba proprietarul de mai multe ori, fara nici o problema.
Revenind la intrebare, cumparatorul poate circula linistit 30 de zile de la data la care a achizitionat masina, avand asupra sa pe langa talon si contractele de vanzare-cumparare de la proprietarul inscris in talon pana la el, pentru a putea demonstra ca se afla inca in termenul legal de 30 de zile. Daca nu circula cu masina, nici macar nu se pune problema unui termen, se poate transcrie si peste 5 ani.
Urmatorul pas dupa incheierea contractului de vanzare cumparare este trecerea la impozit a masinii de pe proprietarul din CIV pana la cumparatorul final. Se trece prin fiecare veriga, lucru simplu daca este aceeasi primarie, dar mai complicat cand cei implicati au domiciliul in localitati diferite.
Dupa ce fiscal masina a ajuns in proprietatea cumparatorului, acesta se poate prezenta la DRPCIV pentru a inregistra masina in circulatie direct pe numele sau.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti vinde ceea ce nu-ti apartine, pentru ca, nu ai facut actele de propietate, iar tu nu figurezi nicaieri ca esti propietarul masinii, pana nu faci transcrierea.

| regis a răspuns (pentru Violleta2022):

DonnaAlba, iar intri in domenii in care esti profana.
Actul de dobandire a proprietatii asupra unei masini il reprezinta factura sau contractul, in functie de vanzator. Cumparatorul poate instraina masina in urmatoarea secunda dupa semnarea contractului de vanzare cumparare, transcrierea e cu totul altceva. Chiar si o masina neinmatriculata isi poate schimba proprietarul de mai multe ori, fara nici o problema.
Revenind la intrebare, cumparatorul poate circula linistit 30 de zile de la data la care a achizitionat masina, avand asupra sa pe langa talon si contractele de vanzare-cumparare de la proprietarul inscris in talon pana la el, pentru a putea demonstra ca se afla inca in termenul legal de 30 de zile. Daca nu circula cu masina, nici macar nu se pune problema unui termen, se poate transcrie si peste 5 ani.
Urmatorul pas dupa incheierea contractului de vanzare cumparare este trecerea la impozit a masinii de pe proprietarul din CIV pana la cumparatorul final. Se trece prin fiecare veriga, lucru simplu daca este aceeasi primarie, dar mai complicat cand cei implicati au domiciliul in localitati diferite.
Dupa ce fiscal masina a ajuns in proprietatea cumparatorului, acesta se poate prezenta la DRPCIV pentru a inregistra masina in circulatie direct pe numele sau.