| stelianmarius a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce pot sa fac sau ce ma sfatuiti sa fac. Am vindut o masina la cineva din alt judet, am contract de vinzare cumparare, am scos-o de la impozit, am facut cerere de retinere de numere. Cel caruia i-am vindut masina mi-a cerut actele masinii CIV Talon) in scopul inscrieri,( mentionez ca pe talon e scris noul proprietar la _instrainat catre_) m-a tot aminat o vreme dupa vreo 3 luni jumate am vb. cu el si mi-a spus ca a inceput sa o dezmembreze, eu cred ca a vindut-o dar nu stiu nimic, intrebarea e, cum pot sa o radiez de pe numele meu de la politie. Daca il dau in judecata si el intre timp a vindut masina altuia cum se procedeaza Daca il dau in judecata si presupunind ca noul proprietar ar vrea s-o inscrie, eu pierd banii care ii dau avocatului sau ii pot recupera s-au pot sa il dau in judecata fara avocat daca da cine poate sa-mi spuna cum trebuie sa formulez. Va multumesc si astept sugestii

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART. 25.(1)Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4)."

| stelianmarius explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, fara actele masinii nu pot radia masina de la politie de pe numele meu, imi ramane sa-l dau in judecata

regis
| regis a răspuns:

Nu prea mai poti face mare lucru, cat timp noul proprietar nu circula cu masina nu il poate obliga nimeni sa o inscrie in circulatie. La impozit primariile comunica intre ele si va fi nevoit sa o treaca pe numele lui.
Pentru a o radia tu din circulatie ai avea nevoie de CIV original, probabil nu ti-l va da, ai insa posibilitatea sa anunti la serviciul inmatriculari instrainarea masinii, sa nu te trezesti cu amenzi pe numele tau in cazul in care el circula totusi cu masina.
Din pacate la numarul de inmatriculare va trebui sa renunti deocamdata, dar nu e un capat de tara...

| stelianmarius explică (pentru regis):

Din alte discutii am inteles ca daca se-ntimpla sa imi vina vreo amenda o pot contesta pe baza contractului de vinzare cumparare, dar pana la urma trebuie sa fac ceva. multumesc oricum

| regis a răspuns (pentru stelianmarius):

Da, poti contesta amenda pe baza contractului de vanzare cumparare, tu ti-ai indeplinit toate obligatiile legale in momentul in care ai radiat masina de la impozit si de la data contractului nu mai esti proprietarul acelei masini.
Dar pentru a evita situatiile de acest gen, s-a introdus posibilitatea de a anunta la DRPCIV instrainarea, pentru care nu ai nevoie de documentele originale ale masinii. Pana la transcriere/radiere din circulatie masina va ramane pe numele tau, insa in baza de date va ramane mentiunea instrainarii. Astfel nu vei putea pune deocamdata numerele pe o alta masina, in schimb nu vei primi amenzi, iar daca altcineva va fi depistat in trafic la volanul masinii va fi sanctionat pentru nerespectarea termenului de 30 de zile pentru transcriere.

| stelianmarius explică (pentru regis):

Multumesc, pentru linistea mea m-ati ajutat mult cu acet sfat

| mihai69 a răspuns:

Cum adică s-o radiezi de pe numele tău? Ai vândut-o? Dacă ai radiat-o de la fisc, nu mai ai nicio obligație d.p.d.v. legal.
E fix problema cumpărătorului ce face de acum încolo cu mașina și cu actele.