| Clever a întrebat:

Rezervorul de combustibil de la autoturism se rugineste daca il spal cu apa in interior?

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Salut. Nu. Nu rugineste. Dar sa nu-l ti asa, mai mult timp. Inainte sa-l speli, este bine sa bagi in rezervor un lant, deoarece pe peretii rezervorului se depune mizerie care se lipeste de rezervor. Iar lantul mai curata. Dupa ce l-ai spalat este bine sa bagi 1 litru de benzina, sa vezi daca nu cumva sa fisurat pe undeva. Se intampla des mai ales la Dacii. Daca tot este dat jos este bine sa-l vopsesti inainte sa-l pui sus. Pa

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu rugineste, indiferent de material, pentru ca nu il pui umed la loc. Insa nici spalarea cu apa nu este prea eficienta. Foloseste lantul pentru a-l spala si motorina sau chiar solutie pentru curatat carburatoare.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Rezervorul nu rugineste daca il speli cu apa. Acum depinde si din ce material este confectionat rezervorul.

| mgtow a răspuns:

Nu rugineste daca il seci repede il speli si apoi cu hartie usuci tot rezervoru floare la ureche

| Zenithf a răspuns:

Rezervoarele nu se spala pe interior cu apa, foloseste diluant sau petrol si lant, cum a mai zis cineva.

| FulgerMQ a răspuns:

De ce vrei sa-l speli?
Lasa-l asa decat sa-l strici big grin parerea mea faci ce vrei

| Aiicha a răspuns:

Depinde de care rezervor ai, daca e din aluminiu tabla evident ca rugineste, daca e din plastic nu rugineste ori de cate ori l-ai spala.

| Ionut_8418 a răspuns:

Rugineste omule. execptie facand cele din inox. Eu am dacia si cand l-am spalat am folosit un lant curat si vreo 3 litrii de motorina. Asta stiu de la unchiul meu care este mecanic. Este o metoda foarte eficienta.

numai bine!

| sailor66 a răspuns:

Depinde din ce este facut si daca lasi apa in el!