| qest11 a întrebat:

Calculul greutatii unui autoturism trecute in talon, este cu rezervorul de benzina plin, plus greutatea soferului 75kg?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia un calcul si ce a mancat soferul big grin

In talon se trec datele masinii: greutatea la fabrica, numarul maxim de persoane si - eventual - greutatea maxima pe care-l poate transporta cu siguranta (la masinile de transport).
De asemenea sunt trecute si unele parametrii tehnice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce crezi ca toti soferii au 75 kg?

| qest11 explică (pentru suntserios):

Este o greutate medie a unui sofer

| qest11 explică:

Gasisem urmatorul lucru pe net, si din cauza aceasta am intrebat:

"Am primit raspuns oficial de la RAR:

https://www.reno.ro/-t47957.html

"Ca urmare a scrisorii din data de 11.09. 2006, referitoare la aflarea masei proprii pentru autoturismul dumneavoastră, vă comunicăm următoarele:

- Conform legislaţiei în vigoare, stabilirea masei proprii a vehiculului se face prin cântărirea acestuia şi include masa autovehiculului, masa corespunzătoare lichidelor (rezervorul de carburant este considerat a fi umplut la 90% din capacitate, iar celelalte sisteme care conţin lichide sunt considerate a fi umplute la 100% din capacitatea declarată de constructor), a sculelor, roţii de rezervă şi a conducătorului autovehiculului respectiv 75 kg."

Credeam ca stiti ceva concret.

| Flo193 a răspuns:

Nu,doar greutatea masini, din ce stiu eu.