| boss97 a întrebat:

Salut.Ce se intampla daca bag pietricele in rezervorul unui autoturism? Vw polo

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Face rateuri la un moment dat masina pentru ca nu trage bine combustibil

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce de 'meseriasi'...
Nu se intampla nimic daca bagi pietricele. Cu cat mai mari, cu atat sunt riscurile mai mici. In primul rand, se vor aseza undeva pe fundul rezervorului.
In al 2-lea rand, pompa de benzina/motorina are o sita foarte fina, nu trece nici mama pietrei prin ea. Deci, in pompa, filtru sau motor, nu are cum sa ajunga.
Daca pui multe, s-ar putea sa se adune pe sorb, si sa nu se mai alimenteze motorul, caz in care se poate arde si pompa, de la mers in gol.
Daca pui ceva mai fin, cum ar fi nisip, se infunda 100% acea sita, deci suprasoliciti pompa, si e posibil sa treaca destul de mult si de acea sita, poate strica pompa, infunda filtrul de benzina/motorina.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Oare ce se poate intampla? De ce pietricele, mai bine direct nisip big grin

| liviu890 a răspuns:

O sa ajunga toate in filtru. De ce ai vrea sa faci asa ceva?