| anonim_4396 a întrebat:

Sa comand un golf 4 1.9 TDI ALH din Germania si sa dau 1.000 euro pe transport sau sa il cumpar din Romania si sa dau 1.000 in reparatii?

Golf-urile din RO sunt bubuite cu multi km si 100% pline de bube. Stiu ca reparatiile ma vor duce usor in 1.000 de euro.

Cele din Germania au mai putini km, au exterior mai bine intretinut, riscul sa-mi iau masina de la un samsar e mai mic, nu sunt atatea bube si sunt sanse foarte mici sa aiba kilometrajul dat inapoi.

Vreau sa cumpar un golf cu 2.000 de euro si nu stiu din care tara.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Golf-urile din RO sunt bubuite cu multi km si 100% pline de bube"

"Cele din Germania au mai putini km,., nu sunt atatea bube"

"Vreau sa cumpar ...si nu stiu din care tara."

păi răspunsul e evident, l-ai cam dat singur

| OldSoul a răspuns:

Oricum ai alege, tot iti asumi riscuri, tot o sa bagi bani in ele.
Daca iei o masina din Germania, nu-ti prea garanteaza nimeni ca masina aia e asa cum crezi tu.
Si in Germania sunt masini care au fost lovite si reparate, si in Germania sunt masini care au kilometrajul modificat si sunt vandute de turci pentru export (turcii sunt mai ceva ca samsarii)
Si tot cele vandute pentru export, cel mai adesea nu au TUV si sunt radiate, cu alte cuvinte, dai 10 metrii inainte, 10 inapoi, si aia-i testul.
Sa pui diagnoza, sau ceva de genu pe masina? Nici gandlaughing
Plus ca cei care vand masinile la pret mic/decent, de obicei le vand pentru ca fie au unele mici defecte, fie se apropie diverse investii, de exemplu distributia, ambreajul, si prefera sa le vanda la un pret mai mic.
Tu iei masina si ti se pare ca ai facut mare afacere, in realitate... Tot mai ai de bagat bani laughing
La o masina buna cu un kilometraj mic, incep preturile de obicei cam cu cat se vinde la noi modelul urmator laughing
Deci ai grija, nu e asa cum ai crede.