| AntonVasile7 a întrebat:

O masina buna la 2.000 euro? (model) care sa nu consume prea mult, sa nu fie greu de intretinut sau defectuoasa si sa arate bine.

8 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Opel Astra Clasic

| AntonVasile7 explică (pentru Mayar):

De ce?

| Mayar a răspuns (pentru AntonVasile7):

Piesele nu sunt scumpe; sunt accesibile - le gasesti destul de usor.
Nu te costa mult sa ii faci verificari, imbunatatiri.
Consuma putin : intre 8% si 9% in oras => nu dai bani multi pe benzina.
Are portbagaj generos, loc atat la scaunele din fata cat si la cele din spate.
E o masina pe care inca multi o mai cumpara => nu e veche sau demodata, dar nici scumpa la cerintele de acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare! Pentru consum foarte mic și forța+viteza și fiabilitate iti pot recomanda motorul de "1.9 dti" de la Renault, montate pe mașinile fabricate între anul 1996-2001, la motorul acesta ai consum de MAXIM 6% IN ORAȘ, iar afara undeva la 3%-3.5% la viteze pana la 120 km/h, dar nici peste nu creste considerabil. Spun asta din proprie experiența, având in trecut Renault Scemic, a.f. 1999, 1.9 dti/101 CP, apoi Renault Laguna, a.f. 2000, 1.9 dti/101 CP, și ultima fiind un Renault Megane din 1998, aceeași motorizare. Am avut și VW Golf 4, a.f. 2000, 1.9 TDI, 101 CP, apoi Golf 4, 1, 9 TDI, 110 CP. Intra-adevăr,forța e cam aceeași cu cea dezvoltată de Renault,poate puțin mai mare,dar consumul nu e la fel. Cu VW, in bacau, traficul normal, exact același ca și atunci când umblam cu Renault, am scos in oraș minim 6.3% in oraș și afara 3.7-3.8. In concluzie,pentru consum recomand Renault deoarece și cutia de viteze e făcută cu treptele lungi,viteza mai mare și turația mai mică in comparație cu altfel de de mărci. Oricum,eu spun ce m avut și cât consuma, acestea fiind mașini din clasa economică, fără prea multe figuri și prea multă electronica pe ele. Cu cât mai simpla, cu atât mai buna. Dacă e sa aducem și motorul pe benzina in discuție, poți opta pentru un motor de 1.6 benzina, acesta e motorul perfect in raport putere-consum. De la 1.6 in sus, o sa se mărească și consumul in funcție de capacitatea motorului. Ca idee, mers frumos cu un motor de 1.6, scoți undeva la 6% in oraș, iar afara undeva pe la 4%. Nu e un consum exagerat,mi se pare foarte bun. Dar eu îți dau o parere,și aceea sa te îndrepti spre un motor pe benzina,pentru ca mai e puțin și se Votează taa de poluare pentru intrarea in oraș,iar la motoarele diesel,cantitatea de emisii e aproape dubla, fata de motoarele pe benzina. Apoi, un motor pe benzina, aspirat, e mult mai puțin costisitor de întreținut decât un motor diesel cu turbo. Îți doresc succes și sper ca ti-am fost de ajutor!

| Black38 a răspuns:

Eu recomand Peugeot 406 HDI.Modelul cu 110 cp.Consum mic, aspectul e o parere subiectiva, putere are.Ca fiabilitate sa nu astepti sa gasesti masina la pretul asta in care sa nu trebuiasca investit ceva, daca nu acum pe parcurs tot te vor lasa anumite lucruri.Dar acest model de Peugeot s-a dovedit a fi unul dintre cele mai fiabile modele

| Olivers a răspuns:

Vw Bora motor 1.9 cod Alh consum intre 4-6 diesel crede-ma folosesc acest motor de foarte mult timp consumul este cel mai potrivit si merita toti bani intereseaza-te peste tot de calitate acestei masini sunt foarte multumit!

| AntonVasile7 explică (pentru Olivers):

Si mie imi place Bora si mi se pare o alegere buna, imi place si cum arata si nu e costisitoare. Dar gasesc 1.9 alh la 2.000 euro? Ma tot uit pe olx si mai vad din cand in cand cate una dar mai rar si ma gandesc daca e un pic mai ieftina daca nu are ceva.

| Olivers a răspuns (pentru AntonVasile7):

Cel mai bine este sa te duci cu ea cand o cumperi sa o pui pe testar sa vada ce probleme are nu te ieftini la bani adica daca vezi una la 2500 euro sa zici ca e scumpa mai bine mai astepti mai strangi niste banuti decat sa dai 2000 euro pe o masina si la un timp sa ai probleme gen ambreaj electormotor sau alte chesti eu iti zic sa te interesezi bine si sa nu te grabesti o zi frumoasa!