| corrados a întrebat:

Se poate vinde o masina adusa din Germania fara ca proprietarul (adica eu) sa fie la fata locului? Am dus o masina in Romania si i-am spus soramei sa o vanda. Masina e pe numele meu. La radierea masinii trebuie sa fiu si eu la fata locului? Nu stiu cum se procedeaza in Romania pentru. ca nu mam ocupat niciodata cu asa ceva. Orice raspuns mi-ar fi de folos. Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate s-o vanda altcineva decat proprietarul dar numai daca persoana respectiva (in cazul expus sota ta) are o procura speciala, act autentic, in acest sens. In caz contrar vanzarea nu este legala.
Daca vanzarea este legala nu trebuie sa fii de fata la radiere, dupa ce cumparatorul inmatriculeaza masina pe numele lui se va face radierea de pe tine.

| Kreefy a răspuns:

Trebuie sa depui mai multe acte si sa alergi mai mult asa, in general nu prea poti.
Normal atunci cand vinzi o masina trebuie sa fi la fata locului, pentru ca este pe numele tau si trebuie sa semnezi tu actele, fiind un bun personal al tau.