| anonim_4396 a întrebat:

Sal tpu.am si eu o mica intrebare.astazi am dat examenul pentru proba practica(conducere) si am fost admisa.a verificat cineva in calculator si figurez cu permis de conducere, dar nu am nici dovada nici permisul deocamdata.luni o sa imi dea dovada. daca ies in trafic cu masina ce se poate intampla in caz ca ma opreste politia?

6 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca ai asteptat atat, mai ai putina rabdare. Daca te prinde, ii faci probleme si prietenului tau politist, care si-a depasit atributiile.Asta se numeste,, divulgare a confidentialitatii atributiilor de serviciu,, si-l poate costa.In cazul ca ai provoca un accident, el poate fi acuzat ca faptuitor moral. Daca te-ar prinde ca ai uitat actele, ai scapa cu o amenda, dar un act devine valabil numai dupa ce este emis si ai semnat pentru ridicarea lui.Prietenul tau politist, ori e prea tanar, ori a avut incredere in tine si a dorit sa-ti diminueze emotiile asteptarii.Iti recomand rabdare si sa stergi intrebarea de pe site.Pa.

| babyalexa a răspuns:

Este caz penal, este acelasi lucru cu conducerea unui autoturism fara permis de conducere.Pana nu primesti dovada nu poti urca la volan.Nu face prostii pentru ca iti va parea rau.Cine a verificat in calculator? Datele se introduc in 24 de ore de la sustinerea examenului.

| babyalexa a răspuns (pentru babyalexa):

Cel mai probabil tu vei aparea in calculator luni dimineata, pentru ca examinatorii depun dosarele la ora 16, dupa ce se incheie toate examinarile, iar maine fiind sambata nu are cine sa opereze datele.

| inocenta22 a răspuns (pentru babyalexa):

M-a verificat un prieten care e politist si deja apar in calculator cu permis doar ca nu am dovada inlocuitoare

| babyalexa a răspuns (pentru inocenta22):

Nu stiu, acum e alegerea ta daca risti sau nu. Daca ai bafta sa te gaseasca in calculator, vei lua 120 ron amenda pentru ca nu ai actele la tine. Daca nu te gaseste este foarte grav.

| taws a răspuns:

Poti sa primesti o amenda.
Este exact aceeasi situatie ca atunci cand un conducator auto uita permisul de conducere acasa.