| ȚuȚu7373 a întrebat:

Sall, am o problema la Opel Astra G 16 1.6V,2001, nu trece de 3500 de ture, am pus-o pe tester si imi da P0301, am cautat pe Google si e Cylinder 1 Misfire Detected, dar nu inteleg, ma ajutati, va rog? Fundaa

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi bujia, fisa, injectorul, compresia...
Degeaba faci diagnoza, daca nu stii mecanica.

| relian a răspuns:

Misfire inseamna ca nu are amestecu in cilindru 1.Acum poate fi de la nu stiu pe ce e masina ta benzina sau motorina, dar poate fi bujia, injectoru, cabluri ceva mufe deconectate chestii electrice.Trebuie verificat de la bujie pana unde se poate tot ce tine de electric,de unde vine curent catre bujie in caz ca e pe benzina. Daca e pe motorinacred car fi injectorul de vina. Daca nu ai simptome,adica probleme la pornire, motorul sa nu mearga cum trebuie, deci de nai simptome, reseteaza codu ala si vezi dupa ce se intampla, daca mai revine sau nu. Daca tot revine atunci verifici.

| blAster85 a răspuns:

Nu ai ardere in cilindrul numarul unu, acum pot fi mai multe motive:lipsa de compresie, functionare incorecta sau deloc a bujiilor, lipsa oxigen, etc ideal ar fi sa mergi la un service bun.

| gladiatorulcatalin01 a răspuns:

Salut ...in patrea stanga motorului trebuie sa ai doua mufe, una mai mare si alta mai mica ..verifica sa vezi daca nu cumva ti s-au miscat de la loc ..presupun ca nu iti mai trage nici motorul asa ca inainte, sau poate fi de la catalizator este foarte greu de detectat astfel de probleme cu testeru