| Dragooos a întrebat:

Sall am o skoda fabia berlina, inchidere centralizate pe cheie (dinaceiea stil briceag) si am o problema. Cand ii pun contactul imi apare un martor o masina cu o cheie sub ia, cand palpaie acel martor motorul nu porneste, cum pot face sa resetez cheia? Cine ma poate ajuta. Cineva imi spusese ca este o operatiune sa o resetezi o bagi in contact si nu stiu ce trebuie sa faci. Dau funda multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am avut Octavia, si daca imi ramanea aprins acel bec, tot asa, nu pornea. Era din cauza chip-ului din cheie. Aveam doua chei, una cu chip si una fara, iar cand o foloseam pe cea fara chip, trebuia s-o apropii si pe cea cu chip de bord, pana mi se stingea acel martor, altfel invartea dar nu pornea.
Resetarea cred ca o poti face doar la service, la o diagnoza. Eu cand am mers cu ea mi-a gasit si erorile de citire al chip-ului, si mi le-a sters.
Daca ai si a doua cheie originala a masinii, incearca s-o folosesti pe aia, vezi daca mai ai probleme.
Daca ai scapat cheia intr-o balta, posibil sa se fi stricat, si de aia iti face probleme.

| Dragooos explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Problema e ca ambele chei au aceias problema sad

| Dragooos explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ambele chei sunt tip briceag cu chip

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dragooos):

Mergi la service, ca sa te lamureasca cineva cu experienta.
Unele masini stiu ca mai au alarma cu imobilizator, care actioneaza tot ceva in genul chipului... Daca nu, poate e pe duca contactul, sau ai o alta problema electrica sau poate doar sa-ti stearga erorile din computer.

| uninvited66 a răspuns:

Nu reseta cheia. Ai problema cu cipul din cheie. Incearca sa schimbi bateria si vezi ce se intampla! Daca este o fabia veche nu ai in calculator sa dai reset din cheie. Resetul pentru cheie se face din calculatorul masinii cand ai masina pornita cu acea cheie! success!