| anonim_4396 a întrebat:

Sall
am un renault megane 2 smecher dotat full
cumparata in Spania HatckBak fabricat in Spania facute pentru Spania(joasa si mai sensibila la rece)
pai uite cand pornesc la rece imi scoate putin fum albastru
dc? am intrebat un mecanic s-a uitat in bord scrie level corect s-a uitat si prin motor este full de ulei
si scoate si gaze multe la rece(asa msie pare mie)dar un Ford Euro5 focus pentru Romania scoate mai putine gaze si nu scoate fum dar dezvolta mai putin demaraj la rece a mea are demarajul al fel si la rece si la cald
trebuie schimbat ceva?
si mai este o problema care stiu
cand o bag in garaj scoate fum albastru
ca este un damb si daca ii dau tare intru cu botul in perete dar daca ii dau incet nici da dracu nu vrea
si trebuie sa o tin pela 2200
si am incercat la rece i-am dat 2500 si putin fum alb (la rece si in garaj unde e frig)si la dambul ala scoate fum albastru deschis rau si la cald si la rece
deci care e problema cu fumu la pornire?

2 răspunsuri:
| MrPink a răspuns:

Renault megane 2 smecher? rolling on the floor) tu suferi de tine?

| thedriver a răspuns:

Fum albastru inseamna consum excesiv de ulei... posibil cand ai cumparat-o ala sa ii fi facut full la ulei iar consumul se vede dupa un anumit rulaj... + ca la temperaturi scazute este normal sa scoata mai mult fum pana ajunge motorul la temperatura de functionare