| cossmy a întrebat:

Sall... daca cumperi o masina inmatriculata, nu mai platesti taxa de inmatriculare. Dar daca vrei sa'i schimbi numarul, se percepe aceeasi taxa ca si cand ar fi neinmatriculata si acum e prima data?

Răspuns Câştigător
| adrian1988 a răspuns:

Pai depinde.depinde daca a fost inmatriculata in Romania inainte sa capete numele rosii.de exemplu daca cineva a inmatriculat-o acum un sa zicem si acum o vinde dar isi pastreaza numerele de inmatriculare, atunci masina capata numere rosii si nu platesti taxa de inmatriculare. poate are numere rosii tocmai pentru ca nu e platita taxa

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In cazul numerelor rosii depinde de ce s-a intamplat inainte. Daca nu a fost inmatriculata definitiv in tara, vei plati taxa de poluare la inmatriculare. Daca masina a fost inmatriculata in tara, radiata la cerere si apoi s-au scos numere rosii (mai putin probabil), nu mai platesti taxa de poluare.
Ca si regula generala, taxa de poluare trebuie platita atunci cand doresti sa inmatriculezi pentru prima data o masina in tara, cu numere definitive.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu se plateste. Taxa este de PRIMA inmatriculare iar schimbarea numerelor nu inseamna PRIMA inmatriculare. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Taxa de inmatriculare, se plateste o singura data. Daca vrei sa schimbi numarul de inmatriculare nu se percepe aceasta taxa.

| cossmy explică:

Si daca are numere rosii? tot la fel?

| adrian1988 a răspuns:

Taxa de inmatriculare se refera la prima inmatriculare. de exemplu o masina adusa din germania e inmatriculata in germania, daca vrei sa o inmatriculezi pentru prima data in Romania platesti taxa de inmatriculare dupa aia o poti vinde si cumpara de 10 ori fara sa mai platesti taxa de inmatriculare.am impresia ca pentru a schimba numerele unei masini deja inmatriculate in Romania platesti niste taxe la trezorerie, iei niste timbre, completezi niste formulare si stai vreo 3 zile pe la cozi.simplu ca buna ziua.in irlanda unde sunt eu am cumparat o masina am trimis-o talonul masini completat cu numele meu la rubrica cumparatorului si intr-o saptamana am primit alt talon cu numele meu fara ca sa platesc macar un cent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am o masina din Romania, inmatriculata in Romania, dar vreau sa plec in Franta 2 ani si sa o inmatriculez acolo. Dupa doi ani, cand revin in Romania, si o reinmatriculez, din ce spuneti voi, nu ar mai trebui sa platesc taxa de prima inmatriculare, pentru ca ar fi de fapt a doua inmatriculare in Romania. Corect?

Răspuns utilizator avertizat