| poilkjmnb a întrebat:

am auzit ca daca pun putina benzina in motorina la tractoare sau chiar si la masini are putin mai multa forta si viteze! eu am un tractor mai mic si as incerca..de exemplu in 5 litri de motorina sau pun 50-100 grame de benzina! spuneti-mi si mie,,,

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti pune cat ai zis, dar nu te astepta la performante prea mari. Stiu pe cineva care punea putina benzina in motorina la o masina cu diesel aspirat, dar o punea mai mult pentru sezonul rece, si spunea ca ar curata si injectoarele.
Dar vezi sa nu exagerezi, ca iti ia foc tractorasul laughing Am avut ocazia sa vad un italian cu Peugeot 206 diesel, care a alimentat cu benzina la mine in oras, si dupa 1 km i-au iesit flacari de sub capota laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Asa se facea pe vremuri, iarna. Este o practica comunista de pe vremea cand motorina era sub orice critica. Acum, toata motorina este aditivata corespunzator in functie de sezon (cea cumparata de la peco) si este inutil sa mai pui benzina peste motorina iarna.