| bonjordoking a întrebat:

Am o Dacia Solenza din anul 2003, 1.4 si merge excelent, dar la pornire scoate un sunet ciudat ca si scartaitul dar pe drum nu se aude nimic.Ce e asta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Bacau_Silviu_1988 a răspuns:

E de la bendix de la electromotor, se desface, ungi cu vaselina si pui la loc, o sa vezi ca numai face.am patit si eu la golfu meu

6 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Numai tampenii spuneti.1.bendixul nu scartaie ci ''caraie''[asta din cauza bucsei sau a bobinei]2.ce ''transmite'' cureaua ''de transmisie'' la un motor de masina? 3.cureaua de distributie e dintata si nu are cum sa scartaie
ps.e cureaua de la alternator care, ori s-a slabit, ori s-a mai uzat si cand e ''rece'' scartaie.

| BassHunter13 a răspuns:

Daca suntel se aude un momentul in care masina a pornit.parerea mea este ca e Cureaua de Distributie. Este prea uzata si eu pateam la fel ca tine. dupa ce am schimbat-o nu sa mai auzit nimic.Dar nu stiu ce sunet se aude si unde dar poate fi si varianta lui Bacau_Silviu_1988! Griji de masina.vb aia masina si femeia nu se daulaughingmai ales masina

| tyty_1709 a răspuns:

Schimba cureaua de transmisie si scapi de scartait iti garantez eu

| alexmircescu13 a răspuns:

Cureaua de la alternator 'patineaza' pana cand se incalzeste.

| JustMeAlex a răspuns:

Posibil sa fie cureaua de transmisie.