| Catana_Alex_1998 a întrebat:

Am o intrebare. Am un Passat B5.5 2.0Tdi. Cand pun frana la viteza imi trepideaza volanul rau! Ce poate fi? Am echilibrat rotile si am schimbat discurile fata spate! Tot asa face!? Ce are?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Cand schimbi discurile de frana se schimba si placutele tot atunci, deci exista posibilitatea sa fie si de aici problema.
Sau problema mai grava e sa ai probleme pe directie, de la geometria rotilor pana la probleme cu bratele.
Dar cel mai bine ar fi sa consulti un mecanic, nu de alta, dar el poate detecta problema, sfaturile de aici sunt doar sfaturi, o singura problema, multiple cauze, de aici aflii doar idei in timp ce un mecanic iti poate verifica masina si sa iti spuna exact de unde vine problema.
Probabil ai vrea sa faci tu aceasta reparatie, ok, poti incerca, dar mai intai du-te la un mecanic sa iti spuna el de unde e problema, de aici aflii doar pareri, si daca e sa te iei dupa ele, schimbi toata directia si tot nu scapi de problema si te trezesti ca sunt jantele de vina.

5 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Discurile de pe fata.
Cele de pe spate cand sunt ovalizate se aude o trepidatie in spatele masinii.
Cand vibreaza volanul la franare sunt ovalizate discurile anterioare.
La o vibratie usoara se mai pot strunji cam o zecime, doua si dispare vibratia.
Daca vibreaza rau se inlocuiesc.
Daca sunt incinse tare si intri intr-o droapa plina cu apa, se pot ovaliza.

| BJK1903 a răspuns:

Poate sa fie din cauza cauciucurile, poate trebuie schimbate. Asa patesc si eu, si am schimbat rotile si nu mai are nimic. happy Sper ca te-am ajutathappy

| Domnuleeeeu a răspuns:

S-ar putea sa fie fisele de bujii de vina.

| Catana_Alex_1998 explică (pentru Domnuleeeeu):

E Diesel

| suntserios a răspuns (pentru Domnuleeeeu):

Lol, ce treaba au bre fisele de la bujii cu franatul?