| Razvy2922 a întrebat:

Sall TPU, am un Piaggio Ciao (mix), acum 2 zile, l-am segmentat, i-am facut rodajul, dar nu trage ca si cand l-am cumparat (acum 2 ani), motorul nu a fost pornit pana acum 1 sapt, cand l-am desfacut, l-am curatat, iar cand am curat segmenti, am rupt din greseala 1 si asa l-am segmentat, la filtru de aer ( in alea 3 gauri ) trebuie sa pun burete in 2 din ele, altfel nu trage deloc, se ineaca (moare motoru ), Imi puteti spune din ce cauza nu trage asa bine, din ce cauza moare motoru daca nu pun buretele acolo?

1 răspuns:
| iordantonio a răspuns:

Nu trage pentru ca are amestecul (aer/benzina) prea sarac in benzina si nu mai moare atunci cand obturezi cu buretele o parte din admisia de aer, deoarece abia atunci se realizeaza un amestec aer/benzina suficient de bun ca sa asigure explozia in camera de ardere. Solutia este de a regla amestecul la carburator, verificarea garniturilor pe unde ar putea sa traga aer fals in plus, sau eventual mai putin recomandabil, poti mari nivelul benzinei sau orificiul jiclorului principal; dar va creste si consumul!