| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,este legal ca la bicicleta mea sa ii pun motor pe benzină? contează și motorul? că am văzut kit motor bicicleta 80cc și nu am permisul, și dacă iau permisul de b pot conduce motor de 80cc?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu merge cu B, pentru un motor de 80cc ai nevoie de categ A1

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Dar cu 49 CC cred că pot

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

49 CC da poți conduce cu B

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Eu știam prima data că cu 49 CC poți conduce un scuter fara permis

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu poti 49cc fara permis, ai nevoie de AM sau B care include AM

| TheGentleman a răspuns:

Am văzut mulți curieri cu astfel de motoare la biciclete. Dar de ce nu îți iei gata construite

https://bikegeek.ro/......untry.html

https://afisport.ro/......i-mov.html

Sunt superbe, utile și silențioase

| nyoentox2002 explică (pentru TheGentleman):

Dar eu nu vreau electrice, eu vreau pe benzină! Benzina pare mult mai ok, electrica trebuie sa stai ore întregi sa o încarci, decât să dau 12000 lei pe o bicicleta mai degrabă mai puțin bani și îmi iau mașina, un kit de motor pe benzina e vreo 500 lei!

| TheGentleman a răspuns (pentru nyoentox2002):

Https://bicicletecumotor.ro/product/hoodie-with-logo/

Uite, am găsit. Cel mai bine îi suni direct pe ei și îi întrebi. Sunt obligați să-ți furnizeze informații valide despre produs

| nyoentox2002 explică (pentru TheGentleman):

Cum 49 CC găsesc? din cauza că dacă am categoria b pot conduce cu motor până în 49 CC

| AdrianFoanga a răspuns:

Da, e bine sa pui motor pe benzina la bicicleta. Dar daca pui in loc de benzina, kerosen efectiv vei zbura cu peste suta de km /ora in numai 4 secunde.

| nyoentox2002 explică (pentru AdrianFoanga):

Nici nu știu ce e ăla kerosen?, Benzina vreau sa pun, alții ziceau sa îmi pun electric dar electric e nașpa că te tine puțin și trebuie să îl incarci bateria ore insir

| AdrianFoanga a răspuns (pentru nyoentox2002):

Kerosen - ''benzina'' de avion.