| RealityCheck a întrebat:

Sall TPU, de curand am dat de o problema si nu ma pot decide o sa spun pe scurt

Detin un Renault Megane 1.5 din 2004 cu o groaza de probleme.

-se opreste in timpul mersului
-are o problema la o borna (trebuie sa o misc uneori sa pot sa o pornesc)
-bate sub ea la fiecare damb
-geamul din dreapta nu mai merge
-am mereu senzorul de stop aprins
-pierde antigel
-nu pleaca la prima cheie are probleme la injector

ok toate astea ma costa unde la cel putin 6000 de lei

De curand vorbind cu cineva mi-a spus ca imi vinde masina lui la 1000 de lei este vorba de un BMW 318 1.8 benzina din 93. cei drept masina nu prezinta deloc rugina dar nu este inscrisa.

Acum intrebarea mea ce este mai rentabil sa o repar pe a mea sau sa accept oferta pentru BMW si sa il inscriu?

Răspuns Câştigător
| Catalin0486 a răspuns:

Cumpara bmw-ul! nu as incuraja pe nimeni sa cumpere o masina sa veche insa totusi facand comparatie cu cea actuala care la un moment dat chiar iti poate pune viata in pericol sau a altor persoane, cred ca este alegerea corecta. INSA inainte de a cumpara masina informeaza-te de actele necesare, chiar persoana de la acte auto unde faci contractul de vanzare-cumparare este in masura sa iti spuna si ai grija ca va trebui sa platesti taxa de poluare la masina, care sigur va fi destul de mare insa nu consider ca va ajunge pana in cei 6000 de lei pentru repararea renault-ului. Indiferent daca vei cumpara sau nu masina, nu o repara pe ce actuala, la dezmembrari cu ea!

1 răspuns:
| Cartofescu a răspuns:

Cred ca ai vazut preturile unui Megane ca al tau, asta ar trebui sa te faca clar sa iti dai seama ca nu e rentabil sa o repari... dar nici 318 le nu e de incredere, din 93 si pana acum, clar a nimerit pe mainile cuiva care s-a distrat cu ea, mai bine te-ai orienta catre ceva mai apropiat...cu un computer pe care ai putea sa ii faci un test la orice service auto, nu cred ca vrei sa ai iar problme, asa ca e mai bine sa te asiguri din start, iti urez bafta, dar vezi sa nu dai din rau in mai rau.