| mariuscristi1993 a întrebat:

Salut am un renault megane coupe 1998 1.6 si am o problema cu imobilizatoru... apes pe cheie si nu face nimic nu imi deschide usile, si nu imi stige ledul din bord rosu care imi da voie sa pornesc motorul trebuie sa bag un cod ca sa pot porni masina stie cineva cum se poate dezactiva imobilizatoru..si daca toata treaba asta se poate face de acasa?

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Salut, in primul rand verifica bateria telecomenzii, chiar daca se aprinde ledul, asta nu inseamna ca are si putere radio pentru a deschide usile. "Imobilizatorul" este un chip din carcasa cheii care comunica cu un inel de citire amplasat in jurul contactului si care odata ce introduci cheia in contact si pornesti motorul totul ar trebui sa fie ok (daca "imobilizatorul" nu isi face treaba nici motorul nu va porni sau se va opri dupa cateva secunde). "Imobilizatorul" nu are legatura cu bateria din telecomanda, nu este conectat la curent (valabil la modelele mai vechi de masini). Verifica bateria si eventual deschide masina cu cheia si porneste-o, iar daca motorul merge fara probleme inseamna ca "imobilizatorul" isi face treaba.