| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

Mi-am achizitionat niste praguri la Logan din fibra! cum as putea sa le montez! dau funda!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca e bun, cu conditia sa lipeasca bine si sa nu faca reactie cu vopseaua auto.
Cel mai sigur este masticul la tub, masticul fiind folosit 'in prostie' la caroserii. Nu reactioneaza cu vopseaua, si nu retine apa.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cum sunt facute. Vanzatorul ar trebui sa-ti spuna cum se monteaza.
Varianta 'profi' ar fi fost cu rasina epoxidica sau poliesterica, sa se lipeasca direct pe masina.
Varianta mai putin 'profi', este cu suruburi autoforante sau pop-nituri.

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pe foia care mi-a dat-o de la praguri zice ca trebuie cu mastic altii care i-am intrebat a zis cu masticul se pot dezlipi

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Curata foarte bine 'buzele' care vor fi lipite, cumpara un tub de mastic/silicon, si pune-le asa.
Ca sa fii sigur ca nu se dezlipesc, poti baga cateva suruburi autoforante, in zonele mai ascunse. Cu 4 suruburi de alea la un prag, sigur nu se desprind, daca stau si in silicon sau mastic.

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Silicon transparent ceresit? e bun?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Cred ca e bun, cu conditia sa lipeasca bine si sa nu faca reactie cu vopseaua auto.
Cel mai sigur este masticul la tub, masticul fiind folosit 'in prostie' la caroserii. Nu reactioneaza cu vopseaua, si nu retine apa.

| Burducea_Alex_1996 explică:

Îmi poți spune de unde pot cumpăra un tub de mastic? Și de care mastic de parbriz? Pot lipi și eleronul pe lunetă cu masticul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

De la un magazin cu materiale de constructii.
Ceri tub cu mastic adeziv; iti trebuie si pistol pentru tub, daca nu ai deja.
Masticul pentru parbriz e mai scump si mai tare, pentru praguri e suficient un tub simplu. Masticul asta simplu e de culoare alba sau gri, si foarte moale pana la intarire.
Nu stiu cat de bine prinde pe sticla, eu l-am folosit la imbinarile de tabla, si nu am asteptat sa se usuce complet, l-am acoperit cu grund si antifon tot timpul.
Daca ai silicon transparent, e mai indicat pentru sticla, decat masticul.

| Burducea_Alex_1996 explică:

Da am silicon ceresit transparent am si pistol la tub dar la Logan am șorturile pe față pot să le dau jos și să prind pragurile și în găurile pe care le aveam la sorturi?