| DaniTDCI a întrebat:

se mai poate da examen pentru obtinerea atestatului de moped, sau trebuie direct categoria am?

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Pentru a conduce un moped cu maxim 50cc ai nevoie de categoria AM, pe care o poti obtine (cadou) la orice alta categorie pe care o obtii, de exemplu daca obtii B-ul, primesti si AM-ul
Dar se poate sa obtii si separat aceasta categorie.
De la 16 ani fara trei luni, iar pretul este undeva la 200 de lei.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai exista de mult conceptul de atestat

| AlexNab0k0v a răspuns:

Noul Cod Rutier a introdus obligativitatea de a obţine permis de conducere pentru scuter, Trebuie să obții categoria AM pentru moped.