| ionutz9912 a întrebat:

Sall TPU, se poate face drifturi cu masina fara ambreiaj? si daca nu de ce? ce rol are ambreiajul in drift? si daca puteti sa imi spuneti cand si cat timp trebuie apasat ambreiajul in drift, dau funda mare!

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Dupa ce ca nu stii sa conduci, dar tu vrei sa faci drifturi, mai esti si semianalfabet...

| ionutz9912 explică (pentru ombladon):

Ba tu iar te-ai bagat? Mai bine taie firul de la net ca nu e de tine, se vede ce mult gandesti, te bagi oriunde ca sa te afli in treaba si ca sa intri im topul ala.

| ombladon a răspuns (pentru ionutz9912):

Dupa cum vezi si tu, numarul meu de raspunsuri/zi este destul de mic, deci nu ma intereseaza topul.Iar tu putzulica, mai bine asteapta pana iei permisul, cumpara ti masina si apoi sa vii aici cu tot felul de intrebari de cac*t.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de o masina cu propulsie si preparata special pentru asa ceva ca sa faci drifturi fara ambreiaj

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Depinde de suprafata pe care faci drift, depinde de masina, depinde de experienta, deci, poti face drift cu orice masina, conditia este sa aiba tractiune spate si un motor cat de cat puternic, de exemplu un bmw seria 3 dar daca are motor de 1.8, asteapta sa vina iarnawinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, daca esti paralel cu condusul nu ar trebui sa te preocupe astfel de manevre.
Se POT (nu poate) face drifturi cu masina fara ambreaj, atat timp cat cutia poate fi controlata si manual, pe functia +/- sau 1 2 3, sistemele de control al tractiunii dezactivate, iar masina are tractiune spate, sau tractiune integrala, si un motor suficient de potent incat sa rupa aderenta chiar si cu ambreaj automat.
Oricum, trebuie sa fii de-a dreptul tolomac sa-ti cumperi masina cu cutie automata, cu gandul la drifturi.
Cat despre a 2-a intrebare, invata in primul rand ce-i aia un ambreaj si cum se foloseste la condusul normal. Nu scrie nicaieri cat si cand apesi ambreajul, trebuie sa simti masina ca sa stii lucrurile astea.

| EdyFcsb a răspuns:

Driftul il poti face doar din acceleratie in viteza 1 max.2 la viteza mai mare intri in gard deci da poti face fara ambreiaj big grin

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru EdyFcsb):

La viteze mai mari poti sa te si rastorni. Depinde de viteza, de anvelope, de starea carosabilului, etc. Pe carosabil uscat riscu sa te rastorni este mare iar pe carosabil alunescos riscul sa derapezi si sa te opresti in primul gard creste proportional cu cantitatea de apa/mazga/zapada/gheata/etc de pe carosabil.
Zapada afanata si gheata cresc riscul derapajului major (necontrolat)