| alynutzsu93 a întrebat:

Sallz all... peste aproximativ o luna am examenul auto, adica traseul, si nu stiu cum se procedeaza cu punctajul la proba asta... ma poate ajuta cineva? pls

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

1. Pregatirea pentru drum
- nereglarea scaunului, a oglinzii retrovizoare, nefixarea centurii de siguranta, neeliberarea franei de ajutor
6 puncte
- necunoasterea aparaturii de bord sau a comenzilor autovehiculului
21 puncte

2. Manevrarea si pozitia autovehicului in timpul mersului
- nesincronizarea comenzilor (oprirea motorului, folosirea incorecta a treptelor de viteza)
6 puncte
- nementinerea directiei de mers
9 puncte
- folosirea incorecta a drumului, cu sau fara marcaje
6 puncte

3. Schimbarea directiei de mers si virajele
- neasigurarea la schimbarea directiei de mers
6 puncte
- executarea neregulamentara a virajelor
6 puncte
- nesemnalizarea sau semnalizarea gresita a schimbarii directiei de mers
6 puncte

4. Circulatia in intersectii
- neincadrarea corespunzatoare in raport cu directia de deplasare
6 puncte
- efectuarea unor manevre interzise (oprire, stationare, intoarcere, mers inapoi etc.)
6 puncte
- neasigurarea la patrunderea in intersectii
9 puncte

5. Depasirea
- ezitarea repetata de a depasi alte autovehicule
6 puncte
- nerespectarea regulilor de executare a depasirii ori efectuarea acesteia in locuri si situatii interzise
21 puncte

6. Prioritatea
- neacordarea prioritatii vehiculelor si pietonilor care au acest drept
21 puncte
- tendinte repetate de a ceda trecerea vehiculelor si pietonilor cand nu au prioritate
6 puncte

7. Semne si indicatoare
- nerespectarea semnificatiei indicatoarelor si marcajelor
9 puncte
- nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului
21 puncte
- nerespectarea semnificatiei semaforului cu lumina galbena intermitenta
9 puncte

8. Viteza
- nereducerea vitezei in locurile impuse de lege
9 puncte
- depasirea vitezei maxime admise
9 puncte
- conducerea cu viteza redusa in mod nejustificat
6 puncte

9. Timp nefavorabil
- neindemanarea in conducere in conditii de ploaie, zapada, mazga, polei
9 puncte
- deplasarea cu viteza neadecvata conditiilor atmosferice si de drum
9 puncte

10. Nerespectarea normelor prinvind trecerea la nivel cu calea ferata
21 puncte

11. Executarea unor manevre obligatorii de indemanare in traseu
- oprirea si pornirea din rampa
7 puncte
- parcarea cu fata, cu spatele sau lateral
7 puncte
- intoarcerea pe o strada cu una sau mai multe benzi de circulatie pe sens
7 puncte
- mersul inapoi
7 puncte

12. Producerea unui accident, sau interventia examinatorului pentru evitarea unui pericol iminent
21 puncte

Maximul este de 20 de puncte pentru a fi declarat admis.

1 răspuns:
| alexandra63 a răspuns:

Trebiue sa conduci pe unde iti zice instructorul si sa ai grija el puncteaza cum crede