| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am 15 ani si vreau sa imi iau un scuter la 16 ani.Am citit pe net ca la 16 ani poti sa dai pentru carnet A1 si poti sa conduci un scuter cu cel mult 50cc. Dar la minen in clasa e un baiat care are scuter din ala calumea nu cu pedale ca pentru copii si il conduce fara probleme. A zis ca i-a facut legislatie parca si pote sa il conduca cu cat vrea unde vrea.Imi puteti da niste sugestii despre ce scuter sa iau si ce trebuie sa ii fac(ca spre exemplu legislatie). Daca aveti vreo ideea puteti sa ma si sunati la numar telefon 0765044950

Răspuns Câştigător
| Georgel26 a răspuns:

Salut! In primul rand la 16 ani cu categoria A1 ai voie MAXIM 125 cc(nu 50), deci si mai bine pentru tine laughing. Eu ti-as recomanda o moto.care nu e chiar puternica dar e legala pentru tine. Uite cam la ce ma gandeam si eu, dar pe mine nu ma lasa tata sa iau:Yamaha YZF-R125, Aprilia RS 125, Honda CBR 125, Derbi GPR 125, KYMCO QUANNON 125.Astea toate sunt legale :X Baftawinking

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai citit destul de atent, de la 16 ani se poate obtine permis de conducere subcategoria A1 si se poate conduce motocicleta pana la 125 cmc. Tot de la 16 ani si numai cu absolvirea unui curs de legislatie se poate conduce un moped. Aici: http://www.tpu.ro/......ed-urilor/ am raspuns la o intrebarea asemanatoare si am dat un link spre alt raspuns al meu, in care citam din legislatia rutiera ce inseamna mopedul. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat