| Tsukuyomi6 a întrebat:

Daca am carnet A1 pot conduce scuter de 49cc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. De altfel cu orice categorie se poate conduce mopedul (pana la 50 cmc), care necesita categoria AM, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" (2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

| kevincube a răspuns:

Da.

Dovada:

CATEGORIA A1:

Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0, 1 Kw/kg;