| GYM01 a întrebat:

Am 15 si doresc sa imi cumpar o motocicleta de 125cc de tip sm (super-motard) sau enduro. E posibil sa pot conduce aceasta motocicleta fara ca sa am probleme cu politia? Adica trebuie permis de conducere ca si pentru motociclete ca de 600cc si de 1000cc?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca 1 an nu este posibil. Conform prevederilor actuale, cat si modificarilor aduse OUG 195/2002 (Codul rutier) prin L.203/2012, pentru a conduce acest tip de motocicleta trebuie sa ai varsta de 16 ani si sa obtii permis de categoria A1.

| KaPy2 a răspuns:

Pentru Motoarele de 125 cc iti trebuie a1 pentru 1000 iti trebuie categoria A

| ciocoi a răspuns:

Poti sa te inscrii la scoala pt.cat.A1 la 15 ani si 9 luni.Recomand honda varadero 125.Super fiabila.