| AnemonaP a întrebat:

Varul meu are permis de conducere cat. B,recent si a cumparat si o motocicleta,una mai mica, dar nu vrea sa dea de permis si pentru cat. A pentru motociclete. Daca l-ar prinde politia fara permis de motocicleta cat ar lua amenda?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca respectiva motocicleta se incadreaza in categ AM si Mobra aia ar trebui sa se incadreze nu pateste nimic ca e legal.

daca nu se incadreaza la AM nu mai vorbim de amenda ci de dosar penal si suspendarea permisului care il are deja pentru conducerea unui vehicul fara sa detina categoria respectiva.

lucruri pe care el ca sofer ar trebui sa le stie... daca a luat pe bune permisul

| Xdreaper21 a răspuns:

Pai depinde cu cat este prins la ora ca altfel nu te opreste

| Softe a răspuns:

În permis se trece automat categoria AM, adica mopede care nu depășesc 50 cc, dacă a depășit aceasta limita risca un dosar penal.

| AnemonaP explică (pentru Softe):

50 cc? El are un Mobra Hoinar

| Softe a răspuns (pentru AnemonaP):

Da, aceasta se încadrează la 50cc, poate merge LEGAL cu ea doar dacă e înmatriculată.