| AndyPeScurt a întrebat:

Salut am 18 ani si diresc sa imi cumpar 1 °masina.
Ce parere aveti despre?
http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-cc-C35123924.htm l.
Doresc si so tunez.

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ia-ti ceva mai linistit pentru inceput! sau daca-ti iei astfel de masina nu o tuna! poate putin exteriorul dar nu o fa pe masina asta ca vei parea cocalar!
De ce sa nu-ti tunezi masina? Pentru ca multi incepatori ajung prin sant si cu masina pe la 70-100 cai din cauza vitezei, tu vrei s-o si tunezi! Zi-mi pe unde stai sa nu trec pe acolo 1-2 ani!
Nu-i inteleg pe astia care abia si-au luat permisul si vor sa-si tuneze masina! Pericol public! Mai bine mergi cu autobuzul decat sa-ti iei o masina mult prea puternica pentru un incepator, si mi se pare ca CC-ul este cam mare pentru un incepator! Te vei face de ras prin parcari, locuri stramte etc. mai ales daca o si tunezi.
Eu am inceput cu un v40 din 97 2.0i 136 de cai, pe gpl, merge tare, recunosc dar eu unul nu am modificat nimic la ea, imi plac masinile puternice dar prefer sa folosesc puterea masinilor in depasiri, la urcatul dealurilor, la plecarile de la semafor, nu la mersul cu 200 prin localitate/oras ca mai apoi sa apari pe la stiri ca i-ai stricat gardul lu' tanti Maricica si ca esti internat in spital, daca totusi ai de gand sa-ti iei ceva puternic sa mai si tunezi masina, spune-mi unde stai sa evit pe cat posibil zona aia 1 an! De ce te intreb asta? ieri era sa dea peste mine un 'Vin Diesel' cu golf 3 tunat, abia s-a incadrat pe mijlocul drumului intr-o curba!
O sa ajungem sa ne fie frica sa iesim pe strada din cauza incepatorilor ai caror parinti le permit sa-si ia masini puternice, mai apoi sa le mai si tuneze... In realitate pe strada nu vezi doar 'smecheri' cu masini tunate, sunt 99% oameni ce vor sa ajunga la familiile lor, ce vor sa-si vada de viata, ce vor sa traiasca, ce vina au unii daca altii se cred in fast and furious? Nu zic sa nu-ti tunezi masina dar asteapta sa prinzi ceva experienta, peste 2-3 ani de condus tuneaza-ti masina!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am inteles ca vroiai sa tunezi lancerul, dar la CC nu ai ce sa ii faci. Aia e o limuzina orice modificare tinde sa duca in tiganie

| AndyPeScurt explică (pentru suntserios):

Sunt foarte indecis...
Nu stiu ce sa cumpar ori
passatu asta cc
Ori lancerul
Ori Focus 2011
Ori insignia 2011
Ma s mai uita si la niste bmw-uri din 2011
Sau A4 din 2011.
Si ar mai fi un golf 6 2012.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu mi as lua asa

A4 sau CC pentru comfort si eleganta

Lancer pentru sportivitate

Focus sau Golf pentru economie si confort dar totodata si pentru banalitate.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-ai tu fata de mașina aia. La vârsta ta sa te mulțumești cu un Matiz, și ăla ca mare lucru.