| PHANTOMz a întrebat:

Am 18 ani si doresc sa-mi achizitionez o masina rulata.C-am ce etape sunt de facut pentru achizitionare?(ce acte trebuie facute,unde,pretul lor etc.).Ce parere aveti despre un opel vectra B, dacia logan 1 sau ford mondeo 2002 ca bani de intretinere si tot ce e de plata?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas e sa gasesti masina, sa ii faci un test si sa te hotarasti sa o cumeperi.

La o masina asa veche cum vrei tu cel mai probabil trebuie sa platesti timbrul care ajunge si pe la 1000euro.

Pe urma trebuie sa faci un RCA pe numele tau, avand in vedere ca ai 18 ani inseamna vreo 1800ron/an.

Astea sunt cele mai mari costuri, in rest mai ai RAR ul defacut vreo 150 ron si alte taxe pentru inmatriculare, certificat si numere cam 150 ron in total

| OldSoul a răspuns:

Salut, eu iti voi raspunde doar la o parte din intrebare, si anume la Opel Vectra B, am avut unul asa ca stiu ce spun, e o masina buna si fiabila, dar motorul de 1.6 consuma ulei, nu mult dar semnificativ daca faci multi km, caroseria rugineste in zona pragurilor spate, in rest nu am avut probleme majore.

| MariusF23 a răspuns:

Vectra B e cu dus si intors. Am auzit pe la unii ca nu sunt multumiti, altii ca sunt foarte multumiti. Acum depinde si de noroc. Ca motorizare iti recomand 1.6 sau 1.8 benzina.

Logan 1, destul de fiabila (1.4 sau 1.6), cu 1. 5dci 65CP au fost niste probleme la injectie. Se gasesc destule masini ingrijite cu km putini si fara rugina.

Generatia aceea de Mondeo stiu sigur ca a avut probleme la motoarele diesel. Daca gasesti una ok, iti recomand sa-i faci un test de injectoare, aia era buba la acest model. In rest e o masina super ok, stabila, incapatoare, practica.

Succes!