| OanceaAndrei a întrebat:

Am achizitionat de curand o KIA Ceed.
Am incheiat contract vanzare-Cumparare, cu fostul proprietar, si am toate actele necesare de la el.

Intrebarea mea este, se poate ca inainte sa continui demersurile (RAR, intogmirea fisei de inmatriculare, certificatul fiscal al vanzatorului... si restul) sa trec masina pe numele unuia dintre parinti?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Nu. Pentru asta trebuie să întocmești alt contract de vânzare-cumpărare, caz în care, noul proprietar din acte (adică unul din părinții tăi), va trebui să se ocupe de înmatriculare, iar înmatricularea se va face în mod obligatoriu pe numele părintelui.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca acel contract de vanzare cumparare e pe numele tau trebuie sa faci altul pe numele parintilor

| OanceaAndrei explică:

Multumesc mult de raspunsuri!