| IFeelS0Alone a întrebat:

Am cumparat o masina de curand (masina este adusa din Germania si are numere provizorii), am facut contract de vanzare cumparare dar fostul proprietar zice ca imi da fiscal dupa ce fac rar-ul. Zice ce lui ii trebuie carte de Romania sa mi dea fiscal. Este cinstit sau face manarii?

Răspuns Câştigător
| Zumix27 a răspuns:

Salut
Daca ai brief-urile ( adica brieful mare-reprezentand cartea masinii din Germania si brief-ul mic- reprezentand talonul masinii din Germania) si ai si contractul de vanzare cumparate, nu mia ai nevoie de nici-un fiscal. In schimb tu vei fi nevoit sa te duci sa o declari la fisc si sa platesti impozit la ea.

| IFeelS0Alone explică (pentru Zumix27):

Am briful mic si briful mare o dovada care arata cum a fost masina adusa in tara (pe platforna) contractul de vanzare cumparare dintre primul proprietar din Romania si proprietarul din Germania si contractul meu cu el.

| Zumix27 a răspuns (pentru IFeelS0Alone):

Deci, pentru ca tu sa poti inscrie o masina adusa din Germania in Romania ai nevoie de urmatoarele: Brief mare, Brief mic si kaufertrack-ul ( acea hartie prin care "dovedesti"cum a fost adusa masina in tara). Atat.