| Anonimanonim11 a întrebat:

Dacă mi s-a reținut certificatul de înmatriculare, iar eu abia am cumpărat masina, trebuie cumva sa merg cu fostul proprietar la rar? Am contract vânzare cumpărare, am fiscal tot. Sau măcar cu o procura ceva merge? Ideea este dacă pot sa merg eu la rar, sau trebuie sa vina si propietarul pentru ca el sta la 400 km depărtare de mine.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ti-a fost retinu certificatul de inmatriculare pentru defectiuni la masina.
Dupa ce repari defectiunile nu trebuie sa mergi cu fostul proprietar la RAR, tu esti acum proprietar, chiar daca n-ai inmatriculat masina pe tine.
Pentru inmatriculare trebuie sa ai si ITP facuta.

| goguPatent a răspuns:

Certificatul ți l a luat poliția nu rar. La rar poți merge tu, dar la poliție sa recuperezi certificatul poate doar proprietarul din acte, adică nu tu. Da, îți poate face procura însă