| Zecheru_Alexandru_1991 a întrebat:

Salut, am achizitionat un scooter Sachs Eagle 124 cc, fostul proprietar a spus ca este motor in 4 timpi si nu trebuie sa fac amestec la benzina. Acum va intreb pe voi, adevarat sau nu ce spune?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu, acolo trebuie ulei de motor. Gen 10W40 (sau ce recomandă producătorul).
Ulei de transmisie se pune în cutia de viteză a mașinii. Dar cum la moped-uri se pun de obicei cutii de viteză ori cu un ambreiaj centrifugal și cam atât, ori tip CVT ( http://en.wikipedia.org/wiki/Continuously_variable_transmission ) - iar astea NU au nevoie de ulei de transmisie ca să funcționeze, fiind cam „uscate".

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi te uiți dacă are „bușon" pentru ulei pe carter și ai deja răspuns. Sau / și indicator de presiune ulei la ceasul de bord (dar ăsta nu e musai).

| Zecheru_Alexandru_1991 explică (pentru mihai69):

Aha,dar acolo nu trebuie ulei de transmisie?

| mihai69 a răspuns (pentru Zecheru_Alexandru_1991):

Repet: nu.
Trebuie ulei de motor.

| mihai69 a răspuns (pentru Zecheru_Alexandru_1991):

Nu, acolo trebuie ulei de motor. Gen 10W40 (sau ce recomandă producătorul).
Ulei de transmisie se pune în cutia de viteză a mașinii. Dar cum la moped-uri se pun de obicei cutii de viteză ori cu un ambreiaj centrifugal și cam atât, ori tip CVT ( http://en.wikipedia.org/wiki/Continuously_variable_transmission ) - iar astea NU au nevoie de ulei de transmisie ca să funcționeze, fiind cam „uscate".