| Predatorul1 a întrebat:

Salut, am un honda nsr 125r în 2 t, i-am făcut recent schimbu de ulei la transmisie (motul 10w40).
Dar as vrea o marca bună de ulei pentru amestec la motor adică(roșu) pentru ungere în 2 timpi, știu ca înainte fostul proprietar băga "igol" dar nu se mai găsește, iar eu acum am băgat un tip mai slăbuț pana găsesc unul mai bun.
Țin sa menționez ca pana ii găsesc unul bun, ii bag Castrol în 2 timpi care are cutia roșie și o mobra ca emblema, mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| StanciuCatalin a răspuns:

În ceea ce privește marca de ulei pentru amestecul în 2 timpi, există multe opțiuni bune de pe piață. În afară de Igol și Castrol, alte mărci de ulei de înaltă calitate pentru amestecul în 2 timpi includ Motul, Mobil, Shell, Bel-Ray, Silkolene și Yamalube. Este important să utilizați un ulei care este specificat pentru utilizarea în motoare în 2 timpi și care este compatibil cu specificațiile producătorului vehiculului. De asemenea, este important să urmați instrucțiunile producătorului pentru cantitatea și proporția corectă de ulei în amestecul cu combustibilul.
Sper ca ți-am fost de folos!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e cazul sa cauti altul mai bun, Castrol este o marca premium, probabil peste Igol, care mie nu imi spune nimic. E drept ca nu ma pricep la moto.
In schimb la masina am folosit Castrol si Mobil, dar de cativa ani folosesc doar Liqui Moly.

| mihai69 a răspuns:

Ești sigur că la transmisie se pune ulei de motor?!?