| ZeroSix a întrebat:

Salut
Am auzit ca de la 16 ani se pot conduce masini speciale >: cum ar fi Aixam si mai stiu ca trebuie carnet B1 sau un curs de legislatie rutiera ca stii semnele de circulatie, in fine ce vreau eu sa stiu este daca sa aprobat legea asta la noi si unde ar trebui sa ma duc in Romanica noastra ca sa pot sa imi iau permis B1. si A1 pentru scutere de 125 cc bla bla bla
Dau Funda Cine Merita tongue

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Modificat cu HG. 56 / 24.01. 2007 (MO nr. 64/26.01.2007)--
Art. 33.

(1) Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

a) să aibă vârsta de cel puţin 16 ani împliniţi, pentru subcategoriile A1 şi B1;

b) să aibă vârsta de cel puţin 18 ani împliniţi, pentru categoriile A, B, BE, C, C1, CE, C1E şi Tr;

c) să aibă vârsta de cel puţin 21 de ani împliniţi, pentru categoriile D, DE, Tb şi Tv, precum şi pentru subcategoriile D1 şi D1E;

2 răspunsuri:
| filipm2001 a răspuns:

Du-te la o scoala de soferi. Le spui dorinta ta, si te indruma ei in obtinerea cursului si tot ce iti mai trebuie.
Succeswinking

| prye a răspuns:

DA se poate...la o scoala de soferi se poate obtine