| overdoseee a întrebat:

Am auzit ca vechile motoare tsi/tfsi de la Audi si VW aveau probleme mari cu consumul de ulei. Am cautat sa vad daca motoarele tsi/tfsi mai noi au aceeasi problema, dar n-am gasit nimic. Ma puteti lamuri cum sta treaba cu consumul de ulei la motoarele 1.4, 1.8, 2.0 tsi/tfsi de la 2016 in sus? Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Problema a fost rezolvata in fabrica in 2012, iar multe din exemplarele cu probleme au fost reparate in garantie.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Alea sunt motoare prea noi si nu sunt la fel de bine documentate precum cele vechi din perioada 2006-2015. Nu cred ca se gasesc asa informatii despre el momentan. Personal, as evita motoarele VAG TFSI/TSI. Mai bine du-te pe ceva de alta firma, de preferat japonez.